SZWECJA, PODSUMOWANIE

Wakacyjną przerwę wykorzystałem na dokończenie podsumowań etapu w Szwecji oraz na odpoczynek i przygotowania do dalszej części projektu.

Drugi etap projektu „Korona z Marzeń” rozpocząłem 27 maja, a zakończyłem 2 czerwca 2019 roku. Do Szwecji poleciałem samolotem, na miejscu korzystałem z komunikacji publicznej oraz wynajętego samochodu. W Szwecji, tak jak i w Serbii, byłem sam. W czasie 6 dni pokonałem blisko 4700 km podróżując pieszo, samochodem, autokarem, pociągiem i samolotem. W samej podróży spędziłem prawie 60 godzin.

Najwyższy szczyt Szwecji Kebnekaise 2104 m zdobyłem 28 maja, pokonując w sumie 38 km trasę o przewyższeniu około 2300 m. Wejście rozpocząłem w miejscowości Nikkaulokta przez schronisko Kebnekaise Fjallstation, do którego też ponownie zszedłem ze szczytu na 6-godzinny odpoczynek. Ta część trasy zajęła mi 11 godzin i 15 min. Pogoda, niestety, nie dopisała. Szczyt był cały schowany w chmurach, padał deszcz, a od wysokości ok. 1700 gęsty śnieg utrudniający mocno widoczność. Powrót do Nikkaulokty to spokojna 19-kilometrowa trasa, którą pokonałem w 4 godziny i 30 minut.

Asics Stockholm Maraton przebiegłem 1 czerwca w 3 godziny 56 minut i 54 sekundy. Był to bardzo dobrze rozegrany taktycznie i żywieniowo bieg. Zadowolony jestem także z wyniku. Trasa była fantastyczna, kibice dopingowali nas na całej trasie. Tym razem pogoda była dobra do biegania – temperatura około 18-20 stopni, z przelotnymi opadami w drugiej części maratonu.

Czas na podsumowanie kosztów (w przeliczeniu na złotówki). Opłata startowa za udział w maratonie (pakiet startowy wraz z koszulką) – 450,90 PLN. Koszty transportu (samolot, autokar, pociąg), wynajmu samochodu w Kirunie i paliwa – 2192,30 PLN. Noclegi (1 noc w hostelu w Kirunie i 2 noce w hostelu w Sztokholmie) – 380,90 PLN. W sumie koszt wyjazdu to około 3024,10 PLN.

Gdyby wyjazd był organizowany po 15 czerwca, koszt byłby niższy o prawie 1000 PLN. Nie trzeba wtedy wynajmować samochodu, aby dostać się do Nikkaulokty, a transport publiczny do tej miejscowości i z powrotem to koszt około 100 PLN. Do tego doliczyć trzeba koszt ewentualnego ubezpieczenia, wyżywienia i pamiątek ale to już indywidualnie każdy może dopasować do siebie.